W zeszłym roku wyprodukowaliśmy film dokumentalny „ Ojciec i Pasterz” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W tym roku – nie tylko z powodu zbliżającej się Beatyfikacji – postanowiliśmy opowiedzieć niezwykłą historię Matki Róży Czackiej i Jej Dzieła – Lasek.
Większość z nas wiedziała, że są w Laskach niewidomi, że to miejsce niezwykłe ale prawie nikt nie miał pojęcia , że to Dzieło i całą ideę Triuno stworzyła tak niezwykła osoba , z tak niezwykłą historią życia, wiary, mądrości i siły.
Stworzyła wspólnotę Sióstr Zakonnych Franciszkanek Służebnic Krzyża, ludzi świeckich i niewidomych.
Młoda hrabianka, która ma wszystko nagle w wieku kilkunastu lat spada z konia i traci wzrok. Co dzieje się dalej ? Nie załamuje się ale postanawia zająć zmianą losu osób niewidomych. Przygotowuje się do tego bardzo dobrze, podróżuje po świecie, podgląda, rozmawia.
Wraca do Polski , zakłada Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenie Zakonne , które ma im pomagać.
Mimo setek przeciwności gromadzi wokół siebie wiele osób, w tym tak nietuzinkowe postacie jak Ksiądz Władysław Korniłowicz, Ksiądz Stefan Wyszyński.
I Kobiety , które do Zgromadzenia trafiają też są niezwykłe.
To co tworzy i pisze Matka Czacka jest jedyne i przerasta swoje czasy, w sferze wiedzy o rehabilitacji niewidomych ale i w nauczaniu o głęboko humanistycznym i duchowym wymiarze.
W Laskach jest inaczej – ciszej, przyjaźniej, mądrzej, cieplej. Co nie tak częste – wszystkie Siostry Zakonne się uśmiechają.
Laski to także Zespół Szkół dzięki którym setki niewidomych znajduje pracę, robi rzeczy , które często – po ludzku nie mieszczą się nam w głowach. Chodzą po górach, jeżdżą na rowerach, grają w szachy, tenisa, zdobywają olimpijskie medale.
Mamy nadzieję, że nasz film chociaż w minimalnym stopniu opowie tę niezwykłą historię i zachęci do zainteresowania się niezwykłą Osobą Matki Róży Czackiej i Jej Dziełem. A może warto wpaść do Lasek – na chwile…
Tam zaczynają widzieć ludzie niewidomi na duszy i sercu.

