Film | O Filmie

O filmie

W zeszłym roku wyprodukowaliśmy film dokumentalny „ Ojciec i Pasterz” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W  tym roku – nie tylko z powodu zbliżającej się Beatyfikacji –  postanowiliśmy opowiedzieć niezwykłą historię Matki Róży Czackiej i Jej Dzieła – Lasek.

Większość z nas wiedziała, że są w Laskach niewidomi, że to miejsce niezwykłe ale prawie nikt nie miał pojęcia , że to Dzieło  i całą ideę Triuno stworzyła  tak niezwykła osoba , z tak niezwykłą historią życia, wiary, mądrości i siły.

Stworzyła wspólnotę Sióstr Zakonnych Franciszkanek Służebnic Krzyża, ludzi świeckich i niewidomych.

Młoda hrabianka, która ma wszystko nagle w wieku kilkunastu lat spada z konia i traci wzrok. Co dzieje się dalej ? Nie załamuje się ale postanawia zająć zmianą losu osób niewidomych. Przygotowuje się do tego bardzo dobrze, podróżuje po świecie, podgląda, rozmawia.

Wraca do Polski , zakłada Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenie Zakonne , które ma im pomagać.

Mimo setek przeciwności gromadzi wokół siebie wiele osób, w tym tak nietuzinkowe postacie jak Ksiądz Władysław Korniłowicz, Ksiądz Stefan Wyszyński.

I Kobiety , które do Zgromadzenia trafiają też są niezwykłe.

To co tworzy i pisze Matka Czacka jest jedyne i przerasta swoje czasy, w sferze wiedzy o rehabilitacji niewidomych ale i w nauczaniu o głęboko humanistycznym i duchowym wymiarze.

W Laskach jest inaczej – ciszej, przyjaźniej, mądrzej, cieplej. Co nie tak częste – wszystkie Siostry Zakonne się uśmiechają.

Laski to także Zespół Szkół dzięki którym setki niewidomych znajduje pracę, robi rzeczy , które często – po ludzku nie mieszczą się nam w głowach. Chodzą po górach, jeżdżą na rowerach, grają w szachy, tenisa, zdobywają olimpijskie medale.

Mamy nadzieję, że nasz film chociaż w minimalnym stopniu opowie tę niezwykłą historię i zachęci do zainteresowania się niezwykłą Osobą Matki Róży Czackiej i Jej Dziełem. A może warto wpaść do Lasek – na chwile…

Tam zaczynają widzieć ludzie niewidomi na duszy i sercu.

Wielkość czcionki
Kontrast